Menu
Obec Březí
Obec Březí
okres Praha — východ

MIMOŘÁDNÉ OPATŘENÍ UKONČENO 12. 01. 2023 !!!! Ptačí chřipka ve Středočeském kraji - MIMOŘÁDNÉ OPATŘENÍ !!!

...

Státní veterinární správa (SVS) z důvodu přibývajících ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky v České republice vyhlašuje mimořádná veterinární opatření s celostátní působností. Všem chovatelům drůbeže s výjimkou běžců a holubů od zítřejšího dne zakazuje chovat drůbež pod širým nebem a nařizuje:

Státní veterinární správa (SVS) z důvodu přibývajících ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky v České republice vyhlašuje mimořádná veterinární opatření s celostátní působností. Všem chovatelům drůbeže s výjimkou běžců a holubů od zítřejšího dne zakazuje chovat drůbež pod širým nebem a nařizuje umístit chované ptáky do budov v hospodářství. Chovatelé, u kterých není možné chovanou drůbež trvale uzavřít, musí alespoň omezit venkovní prostory do nichž má drůbež přístup a v maximální míře minimalizovat kontakt chované drůbeže s volně žijícími ptáky. Cílem přijímaných opatření je zamezení šíření nákazy do chovů.

Nařízení dále také omezuje pohyb osob v hospodářstvích s chovem drůbeže pouze na osoby, jejichž činnost je zcela nezbytná pro zajištění řádné péče o drůbež. Všichni chovatelé drůbeže (včetně chovatelů holubů a běžců) budou také muset podávat vodu a krmivo chovaným ptákům uvnitř hospodářské budovy případně pod přístřeškem, který zabrání jejich kontaminaci výkaly volně žijících ptáků. Stejně tak budou povinni před kontaminací chránit skladované krmivo, stelivo a vodu.

Chovatelé registrovaní v ústřední evidenci hospodářských zvířat, na jejichž hospodářstvích není drůbež či ptáky možno umístit do budov, musí o této skutečnosti neprodleně informovat místně příslušnou krajskou veterinární správu.

V České republice bylo od začátku letošního prosince potvrzeno šest nových ohnisek ptačí chřipky, pět v malochovech drůbeže a jedno ve velkochovu kachen na výkrm. Čtyři z ohnisek se nacházejí ve Středočeském a dvě v Jihočeském kraji. Ve všech případech se jednalo o vysoce patogenní variantu subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka. K nárůstu počtu nových ohnisek dochází v celé Evropě. Nebezpečí zavlečení nákazy do chovů se vždy výrazně zvyšuje v souvislosti s migrací volně žijících ptáků. Aktuální informace k problematice jsou k dispozici na webu SVS SVS z důvodů šíření ptačí chřipky zakazuje venkovní chov drůbeže – Státní veterinární správa (svscr.cz) .

Rádi bychom Vám upřesnili některé informace a dotazy:

1. Sčítání drůbeže a ptáků:
a. Součty svých ptáků odevzdává chovatel na obec

b. Obec zajistí předání souhrnných informací online formou přes odkazy uvedené v Nařízení SVS

2. Zřízení nádob na kadávery (těla uhynulých volně žijících ptáků):
a.Lze využít klasické plastové popelnice, ty lze desinfikovat.

b.Nádoby slouží k rychlému odstranění volně žijících uhynulých ptáků z rizikové oblasti a jejich předání asanačnímu podniku k neškodné likvidaci. Nádoby je nezbytné pravidelně kontrolovat a zajistit odstranění případných kadaverů přes asanační podnik. Po vyprázdnění vydesinfikovat běžnými chlorovými virucidními prostředky.

c. Asanačním podnikem, který zajíždí do Vaší oblasti je ASAP s.r.o. Věž, kontakty: +420 569 423 860, +420 569 423 863. +420 569 408 111.

d. Při manipulaci s jakoukoliv uhynulou drůbeží je nezbytné používání osobních ochranných pomůcek (jednorázové rukavice, igelitové pytle,…) a opatrnost, aby nedošlo ke zbytečné kontaminaci osoby. Není důvod k obavám, neboť při správné a krátkodobé manipulaci je nákazové riziko zanedbatelné.

3. Povinnost chovatelů drůbeže a ptáků v zajetí „Umístění a držení drůbeže v uzavřených prostorách“:
Tam, kde je to možné (stodola apod.) uzavřít drůbež uzavřít, kde to není možné , tak pouštět drůbež do výběhů v určitém omezeném režimu (prostorově, časově). Naprosto zásadní je zabránit kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky, s vodními plochami a umístit napájení a krmení pouze v prostorách zakrytých, kam nemohou mít volně žijící ptáci přístup (zcela nepřípustné je rozhazování krmiva po výběhu, které volně žijící ptáky přitahuje).

Poznámka: na krizové číslo uvedené v nařízení a na informačním letáku hlásit výhradně zvýšený úhyn drůbeže, ostatní záležitosti je možné řešit cestou emailu: posta.kvss@svscr.cz 

Děkuji za spolupráci MVDr. Otto Vraný

ředitel KVS SVS pro Středočeský kraj

 

Leták (588.37 kB)

 

Přílohy

letakA4_mim_opatřeni.jpg

letakA4_mim_opatřeni.jpg
Typ souboru: JPG obrázek, Velikost: 943,37 kB

letakA4_mim_opatřeni.pdf

letakA4_mim_opatřeni.pdf
Typ souboru: PDF dokument, Velikost: 588,37 kB
Datum vložení: 16. 1. 2023 14:19
Datum poslední aktualizace: 17. 1. 2023 8:21
Autor: Správce Webu

Aktuality

Plánované odstávky el. energie ČEZ

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3

Svátek

Svátek má Liliana

Počasí

dnes, neděle 25. 2. 2024
oblačno 8 °C 2 °C
pondělí 26. 2. zataženo 8/2 °C
úterý 27. 2. slabý déšť 6/2 °C
středa 28. 2. slabý déšť 6/2 °C

Východ a západ slunce

Slunce vychází:6:51

Slunce zapadá:17:36

nahoru

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Přihlášení k odběru zpráv

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím SMS a e-mailů

Projekty EU

projekt

Nádoby

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Když skřivánek v únoru zpívá, brzy se pod nosem slívá.

Informace o naší obci

Dotační tituly