Historie obce

Vznik a minulost

Založení obce je možno datovat přibližně před rokem 1300. Obec Březí dle původního názvu Bříza měla již v roce 1358 faru s kostelem sv. Bartoloměje, který se nachází na jihovýchodním návrší nad obcí. V roce 1992 byla uspořádána sbírka mezi občany obce a věřícími z Nizozemí a věžička kostela byla osazena zvonem. Držitelé obce ve čtrnáctém století byli převážně pražští měšťané.

21.1.1623 bylo Březí prodáno Albrechtem z Valdštejna knížeti Karlu z Lichtensteina. Ve třicetileté válce bylo Březí silně poškozeno. Současná podoba kostela pochází z roku 1772, kdy polorozbořený kostel dala postavit kněžna Marie Terezie Savojská. Roku 1777 byl říčanským řezbářem Janem Ulíkem zhotoven dnešní oltář s obrazem sv. Bartoloměje. Kolem kostela je místní hřbitov, kde je pochován cestovatel a spisovatel Ladislav Mikeš Pařízek (1907 - 1988). Na návrší v lese na severní straně obce na ostrohu nad pravým břehem Výmoly se nachází hradiště, kde na jižní straně jsou dodnes patrné obranné valy.

V roce 1980 došlo ke zrušení Národního výboru a obec přešla pod správu národního výboru střediskové obce v Babicích. Roku 1990 byl opět obnoven obecní úřad a obec je od té doby samostatná. V roce 1994 byla dokončena nástavba na hasičské zbrojnici a do těchto nových prostor se přestěhoval obecní úřad do té doby sídlící v nevyhovujících prostorách. Znak a vlajka byly obci uděleny předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v roce 2005.

V obci naproti obecnímu úřadu se nachází plastika sv. Jana Nepomuckého, kterou věnoval obci roku 1889 kníže Jan II z Lichtensteina. Plastika je umístěna v malé zahrádce s žulovou podezdívkou opatřenou plaňkovým plotem.

Na křižovatce na Sluštice je od roku 1919 postaven památník obětem 1. světové války. Pomník je zhotoven ze tří žulových kvádrů s deskou se jmény padlých občanů obce v první svět. válce. Je umístěn v zahrádce ve tvaru pravidelného pětiúhelníku. Oplocení je opět podezdívkou z žulových kamenů s plaňkovým plotem.

Současnost

V obci je restaurace U rybníku, kde pořádají místní spolky a sdružení taneční zábavy, schůze apod. Obec má od roku 2001 vlastní tlakovou kanalizaci a ČOV. Od roku 2003 je obec plynofikovaná. Od roku 2017 je obec Březí připojena na vodovodní řad.

V roce 2008 bylo vybudováno dětské hřiště, které zde citelně chybělo a je plně využíváno. V roce 2014 byly vyměněny některé atrakce a pro rok 2015 je počítáno s další obnovou a rozšířením.

Je zde i spolkový život.

Fotbalový klub Meteor Březí pořádá fotbalové zápasy na zdejším hřišti, které je zasazeno do malebné krajiny obehnáno ze tří stran lesem, umístěné nedaleko již zmíněného kostela. Myslivecké sdružení Březí hospodaří v honitbě v okolních lesích a polích. Sbor dobrovolných hasičů Březí je v současné době v útlumu.

Obcí vede cyklotrasa č. 0020, po které se dostanete do Říčan a dále na cyklotrasy do Voděradských bučin, na Velkopopovicko a do Posázaví

Březí je členem MAS Říčansko

Naše obec

Svátek má Oto

polojasno 15 °C 0 °C
sobota 27. 4. skoro jasno 18/4 °C
neděle 28. 4. skoro jasno 20/6 °C
pondělí 29. 4. skoro jasno 22/9 °C

Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem.

Slepice kváčí, kohouti pějí, sedláčkové hrách a oves sejí.